• kolonie językowe 2015
  • obozy językowe
  • obozy językowe za granicą
  • angielski w Londynie
  • kolonie dla dzieci
  • Obozy językowe za granicą

Czy warto wysyłać dzieci na kolonie, czy powinny jeździć na wakacje z rodzicami?

kolonie w Polsce

 

Kolonie to dla dzieci duża atrakcja

Dziecko w wieku szkolnym jest ciekawe świata. Dlatego warto przy każdej możliwej okazji pokazywać mu różne atrakcyjne miejsca.  Zacznijmy od wspólnych wakacji z dzieckiem. Przyzwyczajajmy je od najmłodszych lat do podróży i aktywnego spędzania czasu. Jest to najlepsze rozwiązanie żeby przygotować dziecko do wyjazdów kolonijnych w przyszłości. Podróże wiążą się z konkretnymi czynnościami, dziecko z czasem odbiera je jako naturalne – np. pakowanie, odpowiednie zachowanie w muzeum, na szlaku czy na plaży. Ważne żeby pierwsze doświadczenia wakacyjne kojarzyły się dziecku z bezpieczeństwem – czego gwarantem powinni być rodzice.

Z czasem dajmy dziecku więcej swobody. Pozwólmy mu spędzać wakacje u innych członków rodziny. Oswajajmy  je z rozłąką. Gdy będziemy już pewni, że dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd zaproponujmy mu kolonie czyli wyjazd z rówieśnikami. Jest to naprawdę bardzo dobry pomysł spędzenia kilku tygodni wakacji!

Wyjazd na kolonie dla dzieci to nowe umiejętności

Prócz rozwijania konkretnych umiejętności (np. językowych) jakie proponuje nam bogata oferta kolonii tematycznych dziecko, uczy się wielu umiejętności życiowych.

Szkoła podstawowa, to czas, w którym dziecko odczuwa potrzebę przynależności do jakiejś grupy, buduje pierwsze ważne relacje koleżeńskie. Za tym idzie cała masa zachowań związanych z przebywaniem w grupie. Dziecko uczy się podczas kolonii kompromisów, buduje swoją indywidualność, uczy się radzić sobie w sytuacjach stresowych. To także okres pierwszych sukcesów i porażek.

Kolonie letnie dla dzieci to nauka samodzielności

Jednak najważniejszą rzeczą jaką dają kolonie jest nauka samodzielności. Oczywiście, nasze dziecko pozostaje pod stałą opieką wychowawców, ale z prostymi czynnościami radzi sobie samo. Chodzi o ubieranie, dbanie o higienę, zadbanie o swoje potrzeby fizjologiczne, itp. To także samodzielne radzenie sobie z  różnymi emocjami. Którymi na pewno podzieli się z rodzicami zaraz po powrocie do domu, ale w czasie pobytu na koloniach przetwarza je samodzielnie. Podczas kolonii budzi się w nim poczucie odpowiedzialności za siebie samego – cecha, która u uczestników kolonii odzywa się znacznie szybciej niż u dzieci, które nie biorą udziału w takich wyjazdach.

 

Sztuka wyboru podczas wakacji

Nie znaczy jednak, że odkąd dziecko wyjedzie na kolonie nie powinno spędzać wakacji z rodzicami, bo te zniszczą w nim wszystko czego nauczyło się na  koloniach.

Kolonie to ciekawa alternatywa na spędzenie części wakacji. Dla dziecka to możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami, pozwolenie sobie na zachowania przeznaczone dla jego grupy wiekowej. Wakacje rodzinne, to dzielnie czasu na wszystkich członków rodziny. Każdy chce spędzić ten czas inaczej, więc wyjazdy rodzinne wymagają kompromisów. Kolonie letnie lub zimowe są natomiast całkowicie przeznaczone dla dzieci – skupiają się na ich rozwoju i potrzebach.

Zobacz programy kolonii letnich dla dzieci - wakacje 2017: 

kolonie i obozy językowe

obozy windsurfingowe

obozy tenisowe

obozy fitness